2. Whole Wheat Mac 'n cheese w hot dog (nitrate free - read labels!) organic applesauce chocolate low fat milk (aseptically packaged for food safety)
3. Turkey and Mozzarella sandwich on whole wheat bread w spinach or lettuce a whole kiwi fruit 2 sticks of dark chocolate These 2 options are under $6 per meal (even more economical if you buy the kits on sale)
4. Caesar salad kit (or Mediterranean salad kit) salmon pouch string cheese
5. 4 c Spinach salad with almonds and balsamic dressing low sodium v-8 can banana
Time and cost savings tips:
- Shop to a list - use the ads to buy ahead pantry and freezer items
- Shelf stable is also food safe as a bonus to shopping sales for these items
- Have the kids help
- Hit all food groups
- Choose huge nutrients for the dollar spent:
- Beans
- Whole grain breads, pastas, crackers
- Canned and 100% fruit juice/dried forms as appropriate
- Buy in bulk and make your own snack packs
- Aseptically packaged low fat chocolate milk
- Individual packets of dressing
- Individual fun size bags of treat foods to teach how all foods can fit
- Transporting in earth friendly re-usable containers is a cost saver along with an earth saver!
- Ice packs or thermal/ice pack lunch bags
- Age appropriate and school appropriate utensils
- Thermos
- Salad & dressing containers
For more information visit www.jewelosco.com.